Do síně slávy Unie profesionálních trenérů byl uveden Jan Bobrovský

Jan Bobrovský, dlouholetý trenér basketbalistek ze Žabovřesk byl uveden do Síně slávy Unie profesionálních trenérů. Spolu s Bobrovským byli do ní za rok 2016 slavnostně uvedeni (řazeno abecedně) Jiří Adam (moderní pětiboj), Milan Bureš (atletika), Svatopluk Henke (cyklistika), Milan Máčala (fotbal), Josef Nalezený (plavání), Marta Novotná (stolní tenis), Kamil Odehnal (zápas, in memoriam), Zdeněk Remsa (lyžování), Vladimír Vůjtek (lední hokej).

Jan Bobrovský (*29. března 1945)
Jako hráč pomohl reprezentaci ke stříbru a bronzu na mistrovství Evropy, zúčastnil se OH 1972 v Mnichově i dvou světových šampionátů. Převážnou část kariéry oblékal dres Zbrojovky Brno, s níž slavil šest mistrovských titulů a dvakrát postoupil do finále Poháru mistrů evropských zemí. Trénovat začal jako asistent v Žilině, ve stejné roli se na mistrovství Evropy 1985 podílel na stříbru mužů. Poté dovedl Zbrojovku ke třem titulům, v letech 1987 až 1992 byl hlavním koučem mužského národního celku. Největších trenérských úspěchů dosáhl se ženami: reprezentaci vedl od roku 1997, během 11 let získal s týmem zlato a stříbro na ME a dvakrát se probojoval na olympijské hry. S Žabovřeskami (později Gambrinusem a IMOSem Brno), které spoluzaložil, přidal člen Síně slávy domácího basketbalu 14 titulů a v roce 2006 i triumf v prestižní Evropské lize.

  • Největší trenérské úspěchy
    vítězství na ME žen v Turecku 2005
  • vítězství v Eurolize žen s Gambrinusem Brno v roce 2006
  • 5. místo s reprezentací žen na OH v Aténach 2004

Slavní svěřenci

  • Eva Vítečková
  • Hana Horáková
  • Romana Hamzová

Hráčská kariéra

  • start na Olympijských hrách 1972 v Mnichově (8. místo)
  • 2x MS (1970 Jugoslávie 6. místo, 1974 Portoriko 10. místo)
  • 6x ME
  • (1963 Polsko, 1965 SSSR, 1967 Finsko 2. místo, 1969 Itálie 3. místo, 1971 Německo 4. místo, 1973 Španělsko 4. místo)
  • 2x ve finále PMEZ se Zbrojovkou Brno (2. místo 1964 a 2. místo 1968)
  • 6x mistr ligy (Zbrojovka Brno 1964, 1967, 1968, 1976, 1977, Dukla Olomouc 1973)

Reprezentační trenérská kariéra

  • ženy, trenérem v letech 1997 – 2008
    Olympijské hry 2004 Atény – 5. místo
  • Olympijské hry 2008 Peking – 7. místo
  • 5x ME
  • (1999 Polsko – 5.místo; 2001 Francie – 9.místo; 2003 Řecko – 2.místo; 2005 Turecko – 1.místo; 2007 Itálie – 5.místo
  • MS 2006 Brazílie – 7. místo

Klubová trenérská kariéra

  • ženy
    Evropská liga žen – 7x ve Final Four
  • (2000 Ružomberok – 3. místo, 2001 Mesina – 4. místo, 2003 Bourges – 3. Místo, 2004 Pécs – 4. místo, 2005 Samara – 2. místo, 2006 Brno – 1. místo, 2008 Brno – 2. místo)
  • čtrnáct titulů mistra České ligy (1996–2008 a 2010)
  • patnáct vítězství v Českém poháru (1996–2009 a 2013)

Trenérská kariéra

  • muži, trenérem reprezentace Československa v letech 1987–1992
    3x ME
  • (1991, Itálie, 6. místo – trenér, 1985, Německo – 2. místo, asistent trenéra 1987, Řecko – 8. místo, asistent trenéra
  • 3x titul mistr Československa se Zbrojovkou Brno (1986, 1987, 1988)
Posted in Nezařazené.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *